Chcielibyście zostać fizjoterapeutą kadry sportowej?

 

Każdy fizjoterapeuta, który uwielbia sport pragnie mieć czynny w nim udział. Stać się członkiem sztabu medycznego, brać udział w wyjazdach, treningach i zgrupowaniach. Co trzeba zrobić aby doścignąć marzenia i stać się fizjoterapeutą w kadrze sportowej?

Zacznijmy od początku. Fizjoterapeuta to według wilkipedii samodzielny zawód medyczny. Ma za zadanie dobierać i przeprowadzać badania diagnostyczne i funkcjonalne dla potrzeb tworzenia, weryfikacji i modyfikacji progamu fozjoterapii w różnych obszarach medycyny w tym również rehabilitacji medycznej osób z różnymi zaburzeniami funkcjonalnymi i chorobami.

 

Fizjoterapia sportowa


Jeśli przyszły fizjoterapeuta chce doścignąć marzenia dotyczące kadry sportowej powinien mieć prawdziwą pasję i zamiłowanie do sportu oraz dobrze aby miał przeszłość sportową. Dużo łatwiej jest osobom, które niegdyś miały styczność ze sportem, obracały się w kręgach sportowców, kontynuować zamiłowanie niż osobom, które zaczynają przygodę ze sportem. Nie oznacza to jednak, że osoba nie mająca w styczności ze sportem nie ma szans na dostanie się do kadry medycznej.
Znaczna ilość klinik medycyny sportowej prowadzi współpracę z drużynami lub związkami zawodowymi i niejednokrotnie deleguje swojego pracownika. Jeśli zatem nie prowadzicie własnej działalności a chcielibyście się realizować w kadrze sportowej możecie znaleźć placówkę, która przybliży Was do swoich marzeń.

 

 Sprawdź także: Kursy dla fizjoterapeutów - staw kolanowy

 

Każdy fizjoterapeuta musi pamiętać o jednej ważnej zasadzie – o zdobytym doświadczeniu. Najlepiej zacząć już od samego początku studiów. Małymi kroczkami nabierać doświadczenia, żeby móc potem mieć możliwość wyboru. Na rynku dostępnych jest kilka akademii i szkółek zrzeszających amatorów sportowych i zaczynających dopiero przygodę ze sportem. Najważniejsze to dobre doświadczenie i profesjonalizm, te dwie cechy dadzą gwarantowany sukces. Tylko ciężką pracą i wiedzą dobry fizjoterapeuta jest w stanie realizować marzenia. Gruntowne przygotowanie merytoryczne, psychologia, ortopedia, anatomia, fizjologia, biomechanika, traumatologia i wiele innych dziedzin jest podstawą do zdobycia oczekiwanych kompetencji. Pamiętajmy, że sportowcy to niecodzienna grupa odbiorców. Sportowcy bardzo często bywają przemęczeni, zrezygnowani, zestresowani. Dlatego ich przyszły fizjoterpauta musi mieć zdolności teraputyczne, budzić empatię oraz swoją pozytywną energią zagrzewać do walki z przeciwnościami. Co więcej przyszły fizjoterpeuta medyczny powinien mieć gruntowną wiedzę na temat rehabilitacji po przebytych urazach, kontuzjach sportowych oraz umieć przeprowadzać diagnostykę i rehabilitację w stanach bólowych kręgosłupa czy kończyn.

 

 Sprawdź także: Kursy dla fizjoterapeutów Kinetic Control

 

Pamiętać należy, że początki w klubie sportowym mogą być trudne a i kwestia wysokiego wynagrodzenia staje pod znakiem zapytania. Dlatego warto pomyśleć o jakimś dodatkowym źródle dochodu. Początkowo takie rozwiązanie może wydawać się niezwykle czasochłonne i trudne do pogodzenia ale z czasem, gdy nabierzemy doświadczenia i zaufania sportowców może się okazać, że włożony trud był warty każdego poświęcenia.

 

 

Przydatne linki:

https://www.rehakursy.pl/jak-zostac-fizjoterapeuta-kadry-sportowej.html