Powinniśmy uświadomić sobie, że masażysta to zupełnie inna profesja niż zawód fizjoterapeuty. Podstawową różnicą są wymagania w edukacji,  by zostać masażystą wystarczy ukończyć 2-letnią szkołę policealną oraz zdać (zarówno praktyczny jak i teoretyczny) państwowy egzamin centralny.

By zdobyć zawód fizjoterapeuty wymagane jest ukończenie studiów wyższych, najpierw licencjat (3 lata) a następnie studia magisterskie. Już na pierwszy rzut oka widać, że fizjoterapeuci podczas swojego kształcenia  zdobywają o wiele bardziej rozległą wiedzę , a masażyści natomiast ćwiczą i dokształcają konkretne techniki masażu.

Do obowiązków fizjoterapeuty należy m.in. :

  • rehabilitacja pacjenta w sporcie, ortopedii czy chorobach wewnętrznych
  • przygotowanie kobiet do porodu
  • zwalczanie dolegliwości bólowych

>>Sprawdź nasze kursy dla fizjoterapeutów FDM<<

 

Masażyści również biorą czynny udział w rehabilitacji pacjenta, ale ich głównym narzędziem pracy jest masaż. Fizjoterapeuci wykorzystują wiele zróżnicowanych metod by przywrócić pacjenta do pełnej bądź częściowej sprawności, przy ich wyborze kierują się zdobytą wiedza z zakresu anatomii, biologii i fizjologii. Do tych metod należy na przykład mobilizacja i manipulacja stawów, PNF albo metoda NDT. Zdarza się, że masażysta posiada certyfikat ukończenia kursu z zakresu terapii manualnej, ale arsenał wyuczonych technik jest dużo bardziej uboższy niż u wykształconych fizjoterapeutów.

Masażysta po ukończeniu szkoły powinien znać techniki z zakresu wykonywania masażu :
  • kosmetycznego
  • klasycznego
  • sportowego
  • leczniczego
  • segmentarnego

>>Sprawdź nasze kursy dla fizjoterapeutów Kinetic Control<<

 

Fizjoterapeuci również potrafią wykonywać masaże, różni się zakres stosowanych technik oraz podejście do pacjenta. Materiał realizowany podczas studiowania fizjoterapii pojawia się również w szkołach masażu.

Pacjenci często zastanawiają się nad tym z czyich usług skorzystać. Najlepiej przemyśleć na spokojnie w jakim celu chcemy udać się do gabinetu jednego bądź drugiego specjalisty.  Jeśli poszukujemy wsparcia, by powrócić do sprawności po urazie fizycznym najlepiej wybrać fizjoterapeutę, natomiast w celu redukcji napięcia czy zmniejszenia stresu warto skorzystać z zabiegów masażysty.