Grono ludzi wybierając się do fizjoterapeuty, zastanawia się czy trafili do dobrego specjalisty. Jak rozpoznać prawdziwego fizjoterapeutę od tego, któremu bardziej zależy na ilości prywatnych wizyt niż na naszym zdrowiu? Na co należy zwrócić uwagę aby ustrzec się przed złym wyborem?


Oto kilka wskazówek czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego fizjoterapeuty.


Pierwsze wrażenie


Pierwsza wizyta jak i pierwsze wrażenie jest kluczowe. Większość z nas ma bardzo dobrą intuicję. Bardzo często przy pierwszym kontakcie oceniamy drugą osobę po gestach, mimice twarzy i wyglądzie. Niestety ale w większości przypadków jeśli masz kontakt z fizjoterapeutą, który jest fanem fast foodów, siedzenia na kanapie i małej sprawności fizycznej to nie jest on odpowiednim kandydatem. Trudno uwierzyć, że osoba, która sama nie jest przykładem zdrowego stylu życia przekona Cię do regularnych ćwiczeń i wybranej drogi leczenia.


Liczy się podejście

 

Podejście do pacjenta odgrywa bardzo dużą rolę. Niewyobrażalne jest aby fizjoteraputa z Tobą pracujący wciąż narzekał na swoje zdrowie. Jego zadaniem jest dokładne wysłuchanie Twoich problemów zdrowotnych aby dobrać jak najbardziej odpowiednią drogę leczenia dla Ciebie. Nie wybieraj zatem specjalisty, który ma depresje i wciąż mówi o tym co go boli. "W zdrowym ciele, zdrowy duch" dlatego specjalista wybrany przez Ciebie ma podnosić Cię na duchu i zachęcać do walki o zdrowie a nie skłaniać ku refleksjom, że "w chorobie" trzeba żyć.
W podejściu niezwykle ważna jest też cierpliwość. Fizjoterapeuta powinien wyjaśnić Ci spokojnie i dokładnie jak będzie wyglądała Wasza współpraca, jak przebiegać będzie Twoja terapia, jakie ćwiczenia i etapy Cię czekają. Powinien również rzetelnie odpowiadać na nurtujące pytania a do tego potrzebna jest....


Wiedza


Bez niej każdy fizjoterapeuta nawet najbardziej uprzejmy, ze świetnym podejściem do pacjenta nie osiągnie dobrych wyników. Wiedza jest oczywiście najtrudniejszą rzeczą do ocenienia ale zawsze możemy zobaczyć ile dany fizjoterapeuta odbył kursów i czy współpracuje ze znanymi placówkami, renomowanymi klinikami. Miejsce pracy dużo powie o Twoim fizjoterapeucie. Jeśli pracuje on w znanej klinice to wiadome jest, że klinika nie pozwoli sobie na nadszarpnięcie swojej reputacji zatrudniając laika.


Język


Wybrany przez Ciebie specjalista powinien mówić prostym, przejrzystym językiem i przedstawiać sytuację jasno, zachowując przy tym profesjonalizm. Operując nazwami medycznymi powinien na bieżąco wszystko wyjaśniać w razie jakichkolwiek pytań.


Skuteczność w działaniu

 

Wiedza jest niezwykle ważna o czym już zostało wspomniane. Ale wiedza niewykorzystana skutecznie w praktyce jest mało warta. Oczywiście nie oczekuj, że po pierwszej wizycie od fizjoterapeuty wyjdziesz jak nowo narodzony, gdyż powrót do zdrowia wymaga czasami długoterminowego planu działania. I tu najważniejsza jest wiedza w praktyce. Fizjoterapeuta powinien na bieżąco monitorować efekty wprowadzonej metody. I w razie efektów ją kontynuować lub lekko ją modyfikować tak aby uzyskać jak najlepsze efekty przywracające zdrowie pacjenta. Jeśli nie widzisz tych efektów pomimo długotrwałych ćwiczeń upewnij się czy fizjoterapeuta, na którego się zdecydoewałeś był trafnym wyborem.

 

Przydatne linki:

https://www.mobilemed.pl/dobry-fizjoterapeuta/